آخرین اخبار
“زمانبندی جام باشگاه‌های آسیا مناسب نیست” شاهین طبع: ورزش را ابعاد اقتصادی اداره می‌کند

“زمانبندی جام باشگاه‌های آسیا مناسب نیست” شاهین طبع: ورزش را ابعاد اقتصادی اداره می‌کند

مهران شاهین طبع در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما درباره شروع تمرینات پتروشیمی با بازیکنان داخلی گفت: بازیکنان خارجی هنوز نیامده اند و به دنبال کارهای ویزای آنها هستیم. شرایطمان امسال به امید خدا بهتر از پارسال است و احساس می‌کنم بازیکنان خارجی هم بهتر از دوره قبلی جام باشگاه‌ها هستند. از طرفی بازیکنان ملی هم پخته‌تر شده اند و در مسابقات تیم ملی مشخص شد که تجربه بیشتری پیدا کرده اند.
وی افزود: امیدوارم از این فرصت استفاده کنیم و شرایط بهتری در جام باشگاه‌های آسیا داشته باشیم. خودمان را در این میان با کمبود تمرینات هم وفق می‌دهیم. هر چند زمان برگزاری جام باشگاه‌های آسیا چندان مناسب نیست. قبلا چند هفته بعد از اتمام لیگ، مسابقات باشگاهی آسیا هم برگزار می‌شد و به این ترتیب از بازیکنان همان فصل در مسابقات آسیایی استفاده می‌کردیم. حالا شرایط به گونه‌ای است که اکثر تیم‌ها با ترکیب جدیدی باید به جام باشگاه‌ها بیایند و اگر دقت کنید در مسابقات آخر تورنمنت، کیفیت بازی آنها هم بهتر می‌شود.
ابعاد اقتصادی در ورزش تعیین کننده است
شاهین طبع درباره تاثیر میزبان‌ها در زمانبندی جام باشگاه‌های آسیا گفت: ورزش در همه دنیا به سمتی رفته است که به تدریج تصمیم گیرندگان اصلی با هماهنگی اسپانسر‌ها کار می‌کنند و ابعاد اقتصادی در حال حاضر اداره کننده کل ورزش است. این اسپانسر‌ها در ورزش بسکتبال هم زیر نظر فیبا در تنظیم برنامه و زمانبندی مسابقات نقش پررنگی دارند. یک شرکت چینی برای دومین سال به عنوان اسپانسر جام باشگاه‌های آسیا مطرح است و مسابقات هم در همان شهر قبلی برگزار می‌شود. در واقع تیم‌های قویتر با اسپانسر و نفوذ بهتر، میزبانی می‌گیرند و مانند مسابقات ملی تعیین کننده هستند.
 اولویت چندم خارجی‌ها هستیم
شاهین طبع درباره مشکل بازیکنان خارجی این تیم در جام باشگاه‌های پارسال تاکید کرد: زمانبندی جام باشگاه‌های آسیا برای جذب بازیکن خارجی مناسب نیست. بازیکنان خارجی سطح بالا، گزینه های خود را اولویت بندی می‌کنند، در حال حاضر تیم‌های آمریکایی و اروپایی درگیر جذب بازیکن هستند و حتی برخی از بازیکنان منتظر لیگ چین هم می‌مانند و به پیشنهادهای ما جواب نمی‌دهند.
شاهین طبع: ورزش را ابعاد اقتصادی اداره می‌کندوی در پاسخ به اینکه چرا مربیان ایرانی در مقاطع مختلفی از سال اعلام می‌کنند که زمان برای جذب بازیکن خارجی خوب نیست؟ گفت: جذب بازیکن خارجی، تخصص خاصی می‌خواهد که شاید از عهده من هم بعد از سال‌ها کار خارج است. افراد متخصص باید اطلاع داشته باشند که زمان شروع یا اتمام لیگ‌های خارجی دقیقا چه زمانی است، کمپ‌های مختلف تابستانی در اروپا و آمریکا چه زمانی برگزار می‌شوند و بازیکنان چه زمانی آزاد هستند؟ در واقع این کار به دانش خاصی احتیاج دارد و ایجنت‌های مربوطه باید از کلاس بندی بازیکنان در سطح دنیا آگاهی داشته باشند و مسائل مختلفی را در نظر بگیرند که نیاز به اشراف خاصی دارد.
در مراحل بعد به شرایط سخت تری می‌خوریم
سرمربی پتروشیمی درباره گروه بندی جام باشگاه‌های آسیا و انتخاب گروه دوم برای چینی‌ها گفت: معمولا گروه‌های ساده دور مقدماتی، در مراحل بعدی به شرایط سختتری می‌خورند، شاید به همین دلیل چینی‌ها گروه دوم را انتخاب کرده اند. هر چند ما در گروه اول جام باشگاه‌ها شرایط آسانی نداریم.
وی افزود: نماینده ژاپن طبق شنیده‌ها با بازیکنان خارجی خیلی خوبی در مسابقات شرکت می‌کند، ژاپنی‌ها با توجه به فیزیکی که دارند، در پست‌های مرکزی بازیکنان خوبی جذب می‌کنند. تیم قزاقستانی هم بازیکنان پخته‌ای دارد و از چنین تیم هایی نباید ساده گذشت. ضمن اینکه در مراحل بعدی با تیم چینی و الریاضی لبنان روبرو می‌شویم. به هر حال تیمی که به دنبال نتیجه است، باید با همه روبرو شود.
آسیایی‌ها به دلایل مختلفی افت کرده اند
شاهین طبع که همراه با یاوری مدیرعامل باشگاه پتروشیمی برای تماشای مسابقات کاپ آسیا به بیروت رفته بود، ​درباره برداشت خود از شرایط بسکتبال آسیا گفت: ورود استرالیا و نیوزیلند اتفاق خوبی برای آسیا است. کسانی که مسئولیت توسعه بسکتبال را در دنیا برعهده دارند، ​اتفاقات قاره‌ها را رصد می‌کنند. شاید در چند سال اخیر با وجود وسعت قاره آسیا، تیم‌های بسکتبال آن رشد چندانی نداشته اند، به همین جهت تصمیم گرفتند که نیوزیلند و استرالیا را در این قاره ادغام کنند.
وی در پاسخ به اینکه آیا افت بسکتبال در میان تیم‌های آسیایی را قبول دارد؟ توضیح داد: افت بسکتبال آسیا دلایل مختلفی دارد. منطقه غرب آسیا که سرعت رشد خوبی در بسکتبال داشت، ​به دلیل مسائل سیاسی و اقتصادی متوقف شد. تیم‌های شرق آسیا که سازماندهی بهتری دارند، ممکن است محدودیت‌های فیزیکی مانع رشدشان شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*